Tinere Speranțe, România 2017 are ca președinte de juriu pe marele coregraf Călin Hănțiu!

Profesorul și maestrul coregraf Călin Hănțiu este președintele comisiei de jurizare a Concursului Național de Dans ”Tinere Speranțe”, ediția a XXIV-a, organizat de către Asociația Culturală ”Arlechin” la Botoșani, iași și Suceava în perioada 04 – 11  iunie 2016.

În cele ce urmează vă prezentăm câteva selecții din succesele adunate, din multele aplauze primite pe marele scene ale lumii:

2015 – colaborare spectacol de balet cu Gansu Grand Theatre Lanzhou, China

2014 coregrafia spectacolului „Maria Tănase”, teatru – dans – în cadrul Teatrului de Stat Constanţa.

2013 coregrafia spectacolului „Mary Poppins”, spectacol de balet  – în cadrul

Teatrului de Stat Constanţa – şcoala de balet.

2012 coregrafia spectacolului „Spărgătorul de nuci”, spectacol de balet  – în

cadrul Teatrului de Stat Constanţa – şcoala de balet.

2012 moment coregrafic  „Sarasate”,– în cadrul Operei Naţionale Bucureşti

2011 coregrafia spectacolului „Peter Pan”, spectacol de balet  – în cadrul

Teatrului de Stat Constanţa – şcoala de balet.

2010 coregrafia spectacolului „Cavalerii mesei rotunde”, rock – simfonic – în

cadrul Teatrului de Stat Constanţa.

2010 coregrafia spectacolului „Scufiţa Roşie”, street dance – în cadrul           Teatrului Independent Agon.

2010 coregrafia spectacolului „Strengers in the night”, spectacol de balet  – în

cadrul Teatrului de Stat Constanţa.

2007 coregrafia spectacolului „Cenuşăreasa” – în cadrul Teatrului Naţional de Operă şi Balet “Oleg Danovski”.

2007 coregrafia spectacolului „Concertul Apelor”, muzica G.F. Haendel.

2007 coregrafia spectacolului „Carnaval”, susţinut la Bucureşti în cadrul Galei

„Gesturi care conteaza”.

2006 coregrafia spectacolului “Viaţa şi pătimirile lui Publius Ovidius Naso” în cadrul Universităţii “Ovidius”, Facultatea de Arte, colaborare cu Fundaţia de

cultura romano – germana, Freiburg – Iaşi.

2006 coregrafia spectacolului “Viaţă de artist” în cadrul Teatrului Naţional de

Operă şi Balet “Oleg Danovski”.

2004 – 2006 spectacole realizate cu persoane cu dizabilităţi mentale în cadrul Asociaţiei Estuar.

1990- 2003 coregrafii pentru televiziune în colaborare cu: Silvia Ciurăscu, Doina Anastasiu, Mariana Şoitu şi Daniela Mitache; colaborări cu Teatrele “Ovidius” şi “Fantasio” –  regia C. Dinischiotu, Dominic Dembinski, Andrei Mihalache, Ana- Maria Munteanu şi Yannis Margaritis (Grecia).

Ca prim solist colaborări cu Operele din: Cluj (Lacul Lebedelor, Giselle, Luceafărul), Iaşi (Don Quijote, Lacul Lebedelor şi Gala de Balet 50 de ani), Bucureşti (Frumoasa din Padurea Adormita, Lacul Lebedelor şi Francesca  da Rimini).

2003 coregrafia spectacolului Frumoasa din Pădurea Adormită (după coregrafia clasică ), miniaturi coregrafice pentru gale de balet, Too much reality, Sarasate, Lumină roteşte -mă, Anotimpuri cu formă geometrică (Vivaldi) la Opera din Constanţa, precum şi regizarea mai multor spectacole de balet.

2001- 2002 coregrafia spectacolului de operetă Ţara Surâsului şi Contesa Maritza – Lubeck, Germania

2001 coregrafia spectacolului Pinocchio – în cadrul Teatrului de Balet “Oleg Danovski”.

1998 -1999 coregrafiile spectacolelor: Spărgătorul de Nuci şi Gala anului

Coregrafii şi puneri în scenă: Mentalităţi (Rhapsody in Blue), La Silphyde, Rossiniana, Biografii( Premiul de Creaţie la concursul de creaţie Euro Dans Iaşi 1997), Anotimpurile (premiera nu a avut loc)

1990- 1996 solist, prim- solist al Teatrului de Balet “Oleg Danovski”, cu repertoriul: Romeo şi Julieta, Motanul încălţat, Seherazada, Don Quijote(versiune scurtă), Cenuşăreasa, Crăiasa zăpezii, Carmen

1986- 1989 solist, prim- solist al Operelor din Gera şi Dresda  –

Repertoriul : Visul unei nopţi de vară, Spartacus, Abraxas, Bayadera,     Lacul Lebedelor, Orfeu şi Euriduce, Raportt, Gale de balet în coregrafiile create de Brigitte Cullberg, Ingeberg Peters, Constantin Russu, Harald Wandche, Sayffert

1979-1986 solist, prim- solist al Ansamblului de Balet Clasic şi Contemporan “Fantasio” Constanţa

Repertoriul perioadei 1979-1986: Corsarul (pas de deux), Mandarinul miraculos,   Lacul Lebedelor, Giselle, Spărgătorul  de Nuci, Don Quijote (pas de deux), Frumoasa din Padurea Adormita, Chopiniana, Enesciana, Mioriţa, Carmen,  roluri  prime şi  solistice în coregrafia maestrului Oleg Danovski şi clasice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *